Trubka, hoboj a varhany - unikátní spojení tří nástrojů. Soubor ze Severní Moravy a Slezska
TRIO BAROKNÍ HUDBY je sdružení tří špičkových sólistů, kteří se spojili k provozování staré hudby. Od počátku svého působení na konci 90. let soubor vyhledává skladby starých mistrů pro toto neobvyklé nástrojové obsazení. Koncerty jsou proto neopakovatelným zážitkem pro posluchače. Trio pravidelně nahrává pro Český rozhlas a na hudební nosiče. CD nahrávky získaly vynikající hodnocení v odborných časopisech a médiích. Koncertní programy jsou vytvářeny s pečlivou dramaturgií k chrámovému prostoru, který je přirozeným prostředím pro jejich koncertní vystoupení. CD s názvem Staří čeští mistři za hranicemi země z chrámu sv. Valentina v Příboře (Stylton, Ostrava) získalo v roce 2021 Cenu Jantar.
Pavel Hromádka je sólista Hudby Hradní stráže v Praze. Vyhledávaný sólový a komorní hráč, účinkuje také v rozličných bigbandových formacích. Koncertuje v České republice i v zahraničí (Slovensko, Polsko, Francie, Belgie, Holandsko, Izrael, Jordánsko, Čína, USA).
Dušan Foltýn působí jako sólohobojista Janáčkovy filharmonie Ostrava. Je profesorem hobojové hry a vedoucím Katedry dechových nástrojů na Fakultě umění Ostravské univerzity. Laureát mezinárodních soutěží, koncertně vystupuje na mezinárodní úrovni. Lektor mezinárodních hobojových kurzů, pravidelně je zván do soutěžních porot. Řada sólových nahrávek s orchestrem.
Tomáš Thon je koncertní varhaník, badatel a hudební vydavatel staré české varhanní hudby, pedagog konzervatoře. Sólová vystoupení ve většině evropských zemí, USA, Alžírsku. Nahrávky pro český, slovenský, polský, francouzský rozhlas a BBC. Jako sólista spolupracuje také se Scholou Gregorianou Pragensis a recitátorem Markem Ebenem.
Vydaná CD
Ostrava, kostel sv. Václava: Johan Helmich Roman (1694-1758) - Sonáta ā Tré g moll (ext.)
Opava, Slezské zemské muzeum: Josef Ferdinand Norbert Seger (1716-1782) - Fuga [de Tempore Natalis] (ext.)
Příbor, kostel sv. Valentina: Václav Karel Holan Rovenský (1644-1718) - Spanilé z archy holubičky (ext.)
2022 – Varhany Moravskoslezského kraje ve staré hudbě NOVINKA P. Hromádka – trubka, D. Foltýn – hoboj, T. Thon – varhany. Cena Kč 220,-.
Páté CD Tria barokní hudby vychází z dlouholeté spolu-práce s Českým rozhlasem v Ostravě. Zahrnuje premiérové nahrávky realizované v letech 2013–2022, které představují znamenité nástroje regionu jak sólově, tak v podobě komorní s trubkou a hobojem. Badatelská činnost varhaníka Tomáše Thona a praxe Tria barokní hudby umožňuje posluchačům seznámit se s dosud nepublikovanými nahrávkami v rámci pečlivé dramaturgie, která dokládá bohatství historických restaurovaných nástrojů nebo kvalitních novostaveb z posledních desetiletí. Je také ukázkou rozvoje českého varhanářského umění v kontextu evropského vývoje. Nahrávky souboru se setkaly s vynikajícím hodnocením odborné kritiky a CD „Staří čeští mistři za hranicemi země“ získalo v roce 2021 Cenu Jantar.
Příbor, kostel sv. Valentina: Bohumír Finger - Sonáta solo B dur, RI97 (ext.)
Ostrava, kostel sv. Václava: Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813) - Fuga VI in E (ext.)
2020 – Staří čeští mistři za hranicemi země: P. Hromádka – trubka, D. Foltýn – hoboj, T. Thon – varhany. Cena Kč 200,-
Ukázka: Bohumír (Godfrey) Finger - Sonáta B dur op. 2, č. 2 Arioso / Allegro (ext.)
Ukázka: Jan Křtitel Vaňhal - Fuga a moll (inedit) (ext.)
Ukázka: Jiří Čart - Sonáta G dur - Allegro di molto (ext.)
Ukázka: Václav Vodička - Sonáta F dur - Siciliana - Tempo di minuetto (ext).
Recenze - Ostravan.cz: https://www.ostravan.cz/68544/skvela-nahravka-tria-barokni-hudby-vzdava-hold-nepravem-opomijenym-mistrum/
Trio barokní hudby získalo Cenu Jantar v kategorii Hudební těleso roku za CD Staří čeští mistři za hranicemi země. Galavečer, Ostrava 31. 8. 2021. Záznam od 17:50´: https://youtu.be/HiMSIUUUGgU
Staří čeští mistři za hranicemi země Čart ○ Finger ○ Vodička ○ Vaňhal ○ Vondráček ○ Zach
Nová nahrávka Tria barokní hudby volně tematicky navazuje na předchozí tituly tohoto souboru. Tentokrát je dramaturgicky zaměřena na hudbu starých českých mistrů, které životní osudy zavály daleko od jejich rodiště. Pestrý repertoár je tvořen premiérovými nahrávkami skladeb, které si interpreti dle dobových zvyklostí upravili pro nástrojové obsazení svého souboru a neznámých či teprve nedávno publikovaných varhanních děl. Netradiční zvuková kombinace trubky a hoboje je podpořena také mimořádnými témbrovými kvalitami varhanních rejstříků, jimiž disponuje nedávno postavená kopie původního barokního nástroje v kostele sv. Valentina v Příboře (J. S. Staudinger, 1798 / Dlabal-Mettler, 2018). Nový kompaktní disk tak určitě slibuje unikátní posluchačský zážitek.
2015 – Barokní hudba napříč Evropou: P. Hromádka – trubka, D. Foltýn – hoboj, T. Thon – varhany. Cena Kč 199,-.
Ukázka: Georg Phillip Telemann Triová sonáta C dur, TWV 42:C2, Dolce (ext.)
Ukázka: Josef Seger – Fuga f moll „Když Prušáci Prahu bombardovali 1757“ (ext.)
Ukázka: Johann Christoph Pepusch – Sonáta d moll, č. 5, Allegro (ext.)
2007 – Češi a barokní Evropa: P. Hromádka – trubka, D. Foltýn – hoboj, T. Thon – varhany. Cena Kč 250,-.
Ukázka: Jean-Baptiste Loeillet – Sonáta C dur, Largo (ext.)
Ukázka: Anonym - Preludium D dur (ext.), kantorský varhanní sborník z Jemnice
Ukázka: William Corbett – Sonáta C dur, Vivace
2005 – Barokní hudba v Českých zemích: P. Hromádka – trubka, D. Foltýn – hoboj, T. Thon – varhany. Cena Kč 250,-
Ukázka: Bohumír Finger – Sonáta C Dur, Andante (ext.)
Ukázka: František Xaver Brixi (?) – Seykorka (ext.)
Ukázka: Pavel Josef Vejvanovský – Baletti pro tabula, Courante (ext.)